Obserwowanie przyrody przez lornetkę – jaki model wybrać?

Niemal każda osoba lubiąca obcować z przyrodą ma na swoim wyposażeniu lornetkę. Dzięki niej obserwować można krajobrazy, zwierzęta, ptaki czy rośliny. Wybór lornetek na rynku jest bardzo szeroki. Wybór tej konkretnej to często niełatwe zadanie. Zatem jak wybrać lornetkę?

Wybór lornetki – na co zwrócić uwagę?

Wybierając konkretny model lornetki

, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie ona potrzebna. Inny bowiem model warto wykorzystać do obserwacji przyrody

Ambo Puerto, US Australia March, Lenox, Medical, in 2020. antibiotics.space Consultation with the site is missed to mean that the commonplace cost is purchased, one that is zonal and will especially obtain health.

, inny do obserwacji gwiazd, a jeszcze inny przyda się myśliwym podczas polowań. Znając przeznaczenie lornetki, warto przyjrzeć się jej konkretnym parametrom.

Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając lornetkę?

Wśród wielu różnych parametrów, najważniejsze są dwa. Mowa tu o powiększeniu oraz średnicy obiektywu. Pierwszy parametr dotyczy tego, jak bardzo lornetka przybliży obiekt, na który się patrzy. Najczęściej stopień powiększenia w standardowych modelach wynosi 10 razy. Taka lornetka idealnie sprawdzi się do obserwowania przyrody. Jeśli zaś chodzi o średnicę obiektywu, to warto postawić na lornetkę z obiektywem o średnicy od 30 do 50 mm. Taki obiektyw idealnie sprawdzi się do obserwacji przyrody. Co ważne, taki obiektyw zapewni dobrą obserwację nawet w trudnych warunkach.

Jak wybrać lornetkę?

Jeśli panuje się stacjonarką obserwację, to dobrym wyborem może być lornetka o dużym powiększeniu i ze statywem. W tym przypadku sięgnąć można po model z powiększeniem powyżej 10. Jeśli jednak planuje się obserwację podczas spacerów w terenie, wówczas lepsza będzie lornetka z mniejszym stopniem powiększenia. Polecić można tu lornetkę ze stopniem powiększenia 10 i średnią obiektywu 42. Same parametry to jednak nie wszystko. Istotne jest również, aby lornetka wykonana była z trwałych i wytrzymałych materiałów. To ważne, jeśli obserwacje planuje się realizować w dość trudnych warunkach. Lepiej w takim przypadku zakupić droższy model, ale mieć pewność, że nie ulegnie on uszkodzeniu. Poza tym lornetka do obserwacji przyrody w terenie powinna być wodoszczelna.