Obserwacja planet

W astronomii najważniejszym sprzętem jest bez wątpienia teleskop. Dotyczy to zarówno profesjonalnej astronomii, jak i amatorskiej. Dobrej jakości teleskop umożliwia zobaczenie nie tylko planet, ale również wszystkich najciekawszych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym.

Wybór teleskopu


Oczywiście większość teleskopów nie da nawet zbliżonej jakości obrazu do teleskopu Hubble’a, ale i tak warto zakupić sprzęt wysokiej jakości. Przy obserwacji prowadzonej na dobrze oświetlonym terenie świetnie sprawdzi się refraktor. Oprócz tego bardzo ważny jest statyw. Powinien być maksymalnie stabilny, żeby mógł zminimalizować wszelkie drgania. Jeżeli będzie zbyt wysoki, to niestety mogą być problemy z jego ustabilizowaniem. Warto dodać, że parametry teleskopu można zmienić dzięki użyciu dodatkowych akcesoriów. Akcesoria mają też duży wpływ na funkcjonalność urządzenia. Na uwagę zasługuje fakt, że w astrofotografii również są wykorzystywane teleskopy. Wymagają one wtedy jednak dodatkowego sprzętu.

Obserwacja galaktyki


Osoby planujące sprawdzić się w dziedzinie astrofotografii powinny zakupić adapter do aparatu fotograficznego lub smartfona. Dzięki temu będzie można komfortowo umieścić na teleskopie sprzęt fotograficzny. Podziwianiem ciał niebieskich i galaktyk już od dawna była zainteresowana ludzkość. Teleskopy astronomiczne w ostatnich latach zdobyły wyjątkowo dużą popularność (zobacz tu). Kluczowym parametrem każdego teleskopu jest średnica obiektywu. Im większa średnica

, tym lepiej, ponieważ wtedy wyraźniejsze są obserwowane obiekty. Do oglądania planet nie trzeba wcale kupować dużego sprzętu. Teleskopy astronomiczne dostępne są w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych.